Předělávání bytu: Jak ji dovést do úspěšného konce a nezbláznit se

spot_img

Většina Slováků dělá rekonstrukci bytu jen jednou za život, takže je přirozené, že nemají dostatek zkušeností. Ať už se chystáte na částečnou nebo kompletní, přinášíme vám ověřený postup, podle kterého můžete postupovat.

Menší či větší rekonstrukce?
Každý, kdo plánuje stavební úpravy interiéru, by si měl nejprve prohlédnout různé inspirace na předělávku bytu, na internetu, v časopisech, ale i ve vašem okolí je jich určitě dost. To vám pomůže získat představu a následuje okresání do reality. Většina slovenských bytů za svůj život neprošla žádnou rekonstrukcí, takže je třeba se zamyslet i nad technickým a bezpečnostním stavem materiálů, jako jsou elektrické a vodovodní rozvody, stupačky či podlahy. Předělávání bytu je velkou příležitostí měnit a vylepšovat původně dispozice starého bytu, ale také obnovit tyto prvky na hranici životnosti, abyste za rok nemuseli rozebírat byt znovu. Samozřejmě, vše závisí na vašem rozpočtu, ale vyplatí se dělat „velký třesk“ najednou, neboť ještě dlouho potom nebudete mít na to chuť.

Návrh interiéru
Pokud jste přesvědčeni, že chcete jen vyměnit bytové jádro či renovovat kuchyni, postačí vám i návrh koupelnového či kuchyňského studia, které ho dělají často gratis, pokud si vyberete jejich produkty. Při změně dispozice bytu si můžete sami měřit a kreslit do půdorysu, ale vyplatí se přizvat i interiérového designéra, který vám svými nápady upraví a vylepší dispozici bytu. Cena návrhu bývá 150 – 300 €, v Bratislavě může být však i více než 500 €. Hlavně však nezapomeňte na statika.

Statický posudek
Změna dispozice si v mnoha případech žádá bourání nebo spojování příček. V tomto kroku potřebujete od statika přesně vědět, které stěny jsou nosné a které jsou jen příčky. Statik také navrhne, například. řezat otvor do nosné panelové stěny a co vše je třeba zajistit, abyste neohrozili statiku celého domu.

Stavební firma či parta řemeslníků?
Při plánování rekonstrukce je to jedna z nejdůležitějších otázek. Pokud si najmete řemeslníky na jednotlivé práce, výhodou je nižší cena, za práci jim zaplatíte možná až o 30 % méně, než specializované firmě, na druhé straně je však mnoho rizik. U party živnostníků musíte jako klient mnohem více dohlížet, manažovat a kontrolovat je. Děláte tak vlastně stavební dozor. Sladit je všechny do časového plánu, aby plynule navazovaly na sebe, je poměrně složité. Pokud nejste s prací spokojeni, řemeslníci se vždy vymlouvají na ty druhé. Pokud vám po roce začnou opadávat kachličky, domoci se reklamace u živnostníků je téměř nemožné. Mnozí nemusí živnost už vůbec provozovat. Svěříte-li předělávku bytu jedné firmě, zaplatíte určitě více, máte však větší jistotu, že projekt bude proveden bez většího úsilí v dohodnutém čase a kvalitě. Jednotlivé práce většinou plynule navazují na sebe a doba trvání prací bývá 2 – 6 týdnů, dle rozsahu a náročnosti. Máte-li podepsanou smlouvu o dílo, s reklamací nebývají problémy.

Výběr mistrů a cenová nabídka
Nikdo nemá peněz nazbyt, ale jen podle ceny byste se rozhodovat neměli. Určitě si prohlédněte reference, případně se zeptejte na zkušenost známých. Nejspolehlivější jsou firmy, které vám ukáží realizované práce, otevřeně komunikují a za nic se neskrývá ani na sociálních sítích. Vždy si vyptejte cenovou nabídku od více a porovnejte je, ale hlavně srovnávejte srovnatelné. Pokud je některá nabídka příliš nízká nebo přemrštěná, zbystřete pozornost. Důkladně si projděte, zda kalkulace obsahuje všechny položky, které se mohou během rekonstrukce objevit. Potom se vám nestane, že odvoz stavebního materiálu vám bude firma kalkulovat navíc. Od firmy byste měli chtít co nejpodrobnější rozpočet, abyste následně uměli položky přidávat nebo naopak odstraňovat. Cenová kalkulace se skládá ze dvou částí – cena za vykonanou práci a cena za materiál. Materiál se zvykne dopředu odhadovat, takže na konci nebudete překvapeni výslednou částkou. Každý jeden nákup by vám měla firma vydokladovat bločky. Platí se obvykle dopředu nebo postupně během prací, jako záloha během rekonstrukce. Zbylou částku za práci zaplaťte až po řádném dokončení rekonstrukčních prací. Před každou rekonstrukcí uzavřete s firmou nebo živnostníkem smlouvu o dílo. Ta vás v mnoha případech chrání před neseriózními firmami. Kalkulace je součástí smlouvy o dílo.

Ohlášení drobné stavby nebo stavební povolení
I když je byt ve vašem vlastnictví, při zahájení rekonstrukce potřebujete mít buď odsouhlasené stavební povolení, pokud jedete realizovat větší změny nebo vám stačí jen ohlášení drobné stavby. Nezapomeňte také upozornit sousedy, kteří budou rekonstrukci trpět.

Naplánujte postup prací
Předělávání bytu má logickou návaznost. Minimalizujete tak náklady a čas na dokončení. Velkým problémem je vytíženost jednotlivých řemeslníků, na které musíte čekat několik týdnů. Rekonstrukce se tak zbytečně natahuje, protože jedna parta čeká na druhé. Běžným postupem je, když si na výměnu rozvodů najdete elektrikáře samostatně a na zbytek máte jednu firmu, která zastřeší všechny profese. Výměna a montáž oken nebo vstupních dveří obvykle provádějí montážníci firem, u kterých okna a dveře berete.

Bourací a čistící práce
Prvním krokem, hlavně při rekonstrukci jádra, kuchyně či dispozice místností, bývají bourací práce. Odstraní se sanita, dlažby, zárubně a byt se připraví na další kroky. Následně se prostor vyčistí po zbytcích bouracích prací a je připraven na začátek rekonstrukce.

Přípravné práce pro stavbu
Navození materiálu a nástrojů na stavbu. Následuje výměna elektrických rozvodů, která bývá v panelových bytech dost náročná. Nevyhnete se zasekávání nových rozvodů do stávajících panelů, což je velmi prašná a hlučná robota. Elektrikáři po sobě nechají natahané rozvody hrubě omítnuté ve zdi. Pro potřeby dalších prací připraví dočasný přívod elektřiny.

Výměna oken a nahození omítek
Na začátku rekonstrukce se obvykle mění okna. Je to zejména kvůli tomu, že následují omítky. Nanášení omítek trvá oproti ostatním pracím relativně dlouho. Kvalitní sádrové omítky se dělají ručně. V tomto kroku se vyrovnávají stěny, které jsou téměř ve všech bytech neskutečné křivé.

Rozvod plynu, vytápění a vodoinstalace
Nová kuchyně většinou mění dispozici spotřebičů. Třeba tak zkrátit, přemístit přívod plynu. Při předělávce majitelé bytů často mění staré plechové radiátory za nové. Někdy se nevyhnou předělávce stupaček kvůli jiné rozteči radiátoru nebo nevhodnému umístění. Následuje výměna a instalace rozvodů vody v kuchyni a koupelně.

Obkladačské a malířské práce
V další fázi následují obklady v koupelně, v kuchyni a dlažby. V této době je vhodné změřit a dát vyhotovit nábytek na míru, pokud jste jej neuměli vyměřit již dříve. Potom se mohou kompletně vymalovat stěny.

Finální elektromontážní práce
V tomto momentě přicházejí na řadu opět elektrikáři, aby dokončili svou práci. Namontují vypínače, zásuvky a také svítidla.

Osazení vchodových dveří
V tomto kroku přichází osazení a montáž vchodových bezpečnostních dveří. Jednak protože skončily hrubé práce, které by mohly dveře poškodit a také předtím, než se začnou klást podlahy. U hotových dveří je jednodušší doříznout přesnou velikost podlahy. Nevznikne tak zbytečná mezera překrytá přechodovou lištou.

Podlahy, zárubně a dveře
Podlahy jsou jasným znakem, že předělávka bytu se konečně blíží ke svému konci. Třeba se připravit na to, že podklad podlahy bude třeba vyrovnat potěrem, což je nejdelší částí tohoto procesu. Jako poslední se osadí zárubně a dveře. Potom už přichází příjemná část a to je finální zařizování nábytkem.

Kolik stojí předělávka bytu?
Odpověď na tuto otázku není jednoduchá, protože závisí na rozsahu prací a rekonstrukci. Orientační částky za některé základní práce si můžete prohlédnout v naší tabulce, všechny detaily je však obtížné obsáhnout, navíc to závisí na cenové hladině zařízení a vybavení.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora