Každý majitel bytu touží po pohodlném bydlení se zdravým vnitřním mikroklimatem. Ta ale závisí na několika faktorech. Mezi ty, které kvalitativní úroveň bydlení v dané nemovitosti nejvíce ovlivňují, patří právě teplota a vlhkost.
O významu zdravého vnitřního prostředí v domácnosti se zmiňují mnohé vědecké studie. Jejich výsledky potvrzují, že zrovna ideální teplota a vlhkost v bytě je kombinací, která má na vytvoření komfortního domácího prostředí největší vliv. Jednotlivé výzkumy zároveň objasňují, jaké hodnoty by měly tyto parametry dosahovat a jak si je můžeme přizpůsobovat našim individuálním nárokům.
Ideální teplota v bytě
Teplo je jednou ze základních lidských potřeb, kterou potřebujeme mít naplněnou iv rámci bydlení. Ideální teplota v bytě je klíčovým atributem, díky kterému si doma zajistíme požadovaný komfort. K tomu však potřebujeme znát, na jaké úrovni se má teplota v bytě pohybovat, resp. při jakých pokojových teplotách se cítíme nejlépe, na základě čehož je zčásti můžeme regulovat.
Pozor na vysoké teplotní extrémy!
Nároky na teplotu v domácnosti může mít každý majitel jiné. Zatímco někomu vyhovuje poněkud chladnější prostředí, jiný ocení více tepla. V obou případech je nutno přizpůsobit pokojové teploty v jednotlivých místnostech bytu individuálním nárokům jeho obyvatel. Při tomto přístupu však musíme dávat pozor, abychom nesklouzli do extrémů, jejichž výsledkem by byla příliš nízká teplota v bytě, resp. bychom být nadměrně přetápěli.
Nevýhody nízké teploty v bytě:
- stěny jsou náchylnější ke vzniku plísní
- domácnost neposkytuje teplo domova
- u obyvatel může dojít k podchlazení
- nízké teploty nevyhovují pokojovým květům
Nevýhody vysoké teploty v bytě:
- vyšší výdaje na spotřebu energií
- nevhodná vlhkost vzduchu v bytě
- snižování odolnosti vůči chladu
Doporučená výška teploty v bytě
Vyvarovat se oběma extrémům dokážeme díky udržování optimální teploty. Ta může mít v závislosti na typu stavby a polohy či orientace bytu jisté odchylky, ale v porovnání s obecně doporučenou teplotou v bytech by neměla být vyšší ani nižší o více než 2 až 3 °C. Doporučená výška teploty ale není stejná v celé domácnosti. Její optimální hodnoty se mění v závislosti na typu místnosti a účelu jejího využití.
Ideální teplota v místnostech:
Koupelna – Ideální teplota v koupelně se pohybuje na úrovni 22 až 23 °C. Důvodem vyšší teploty není jen to, že v tomto prostoru trávíme čas nazí. Vyšší teplota zároveň pomáhá chránit koupelnu před zvýšenou vlhkostí způsobenou vodou a párou.
Obývací pokoj – Optimální tepelný komfort v obýváku nám zajistí pokojová teplota na úrovni 19 až 20 °C. Právě ta se postará o to, aby bylo v celém prostoru dostatečně teplo a zároveň přispěje k zachování ideální vlhkosti v bytě.
Ložnice – Studie odhalily, že nejkvalitnější spánek máme při pokojové teplotě 18 °C. U starších rodinných domů, ve kterých je ložnice situována v přízemí, může dosahovat o 1 až 2 °C více. Stejná úroveň teploty se doporučuje také pro zajištění tepelného komfortu v dětských pokojích.
Chodba – Teplotu na úrovni 18 °C se doporučuje udržovat iv chodbách. Ty se nevyužívají za účelem trávení volného času, takže vyšší teplota v nich není nutná.
Tipy, jak regulovat teplotu v bytě:
- optimální teplotu v bytě udržuje kvalitní venkovní stínící technika
- kvalitní zateplení fasády bytového domu zase brání vzniku tepelných mostů
- přiměřenou výšku teploty v bytě zachováme i pravidelným větráním místností
- v zimě při delších odchodech z bytu můžeme využívat temperování radiátorů
- ideální teplotu zachováme i teplotním rozdílem mezi stropem a podlahou do 4 °C
Ideální vlhkost v bytě
S výškou pokojových teplot přímo souvisí také vlhkost vzduchu v domácnosti. Její hodnoty však ovlivňuje i několik dalších faktorů, které rozhodují, zda bude vzduch v bytě sušší nebo spíše vlhčí. I to je důvodem, pro který se správná vlhkost vzduchu udržuje podstatně obtížnější. S osvědčenými tipy to ale zvládneme bez větších problémů, čehož výsledkem bude ideální vlhkost v bytě podporující komfort a zdravé vnitřní mikroklima.
Optimální vlhkost, lepší zdraví
Podobně jako teplota i ideální vlhkost v bytě má příznivý vliv na zdraví obyvatel. Pokud se nám ji daří udržovat na přiměřené úrovni, nechráníme jen samotný stav bytu, ale také sebe. Příliš nízká i vysoká vlhkost vzduchu totiž může vést k různým zdravotním komplikacím, které při dlouhodobém vystavení nevyhovujícím vlhkostním podmínkám mohou způsobovat jisté obtíže, zejména problémy s dýcháním.
Nevýhody nízké vlhkosti v bytě:
- vzduch v bytě je poměrně suchý
- citlivým osobám se těžko dýchá
- zhoršit se může i koncentrace
- méně se daří pokojovým rostlinám
Nevýhody vysoké vlhkosti v bytě:
- na stěnách se mohou tvořit plísně
- i vlhčí vzduch ztěžuje dýchání
- zhoršuje se celková kvalita spánku
- v zimě narůstá pocit vlhka a chladu
Jaká má být ideální vlhkost v bytě?
Přesný údaj, který by určil správnou vlhkost vzduchu v obytných prostorách, není jednotný. Přiměřené hodnoty závisí na typu stavby, její poloze a materiálu, z jakého je zrealizována. Obecně platí, že ideální vlhkost v bytě by se měla pohybovat na úrovni od 40 do 60 %. V případě mírného zvýšení to ještě nemusí znamenat zhoršený komfort. Alarmující jsou až hodnoty nad 70%. V opačném případě však zareagujeme již při poklesu pod 30%, což se může projevit zhoršeným dýcháním nebo nesoustředěností. Zda je příčinou nevhodná vlhkost vzduchu, to zjistí vlhkoměr, který lze koupit za 15 až 20 € a namontovat kdekoli v bytě.
Tipy, jak regulovat vlhkost v bytě:
- hladinu vlhkosti vzduchu vyrovnává pravidelné větrání
- větrat je třeba v kratších, ale častějších intervalech
- ve starých bytech se suchým vzduchem pomůže zvlhčovač
- při vyšší vlhkosti lze použít odvlhčovací zařízení
- při vaření vždy používejme větrák nebo odsavač vzduchu
Ideální teplota a vlhkost v bytě bývá ovlivněna také stavbou a provedením bytového domu. Ne vždy je dokážeme regulovat v plné míře, ale uvedenými tipy přispějeme k nastolení co nejoptimálnějších hodnot, které citelně zlepšují celkový komfort a vnitřní mikroklima v dané domácnosti.
Redakce radí: Inspirujete se užitečnými tipy jak správně pečovat o svůj dům.