Chcete bydlet v novém do 3 měsíců? Toto jsou 3 kroky, které musíte podniknout

spot_img

Koupě bytu či domu je náročný proces. Na nové bydlení se určitě těšíte, ale pravděpodobně budete mít občas pocit, že vám všechno to plánování, obhlídky a administrativa přerůstá přes hlavu. Aby byl celý proces jednodušší, zaměřte se na 3 důležité kroky.

Získání vlastního bydlení představuje značnou finanční i časovou investici. Každé rozhodnutí by mělo být racionální a dobře promyšlené, jelikož většina lidí podstoupí koupi nemovitosti jen jednou či dvakrát za život. Současná tržní situace ale nepřeje těm nerozhodným.

Každoročně narůstají nejen ceny nemovitostí, ale také poptávky. Stoupající trend nezastavila ani pandemie. Podle Národní banky Slovenska v loňském roce došlo k meziročnímu nárůstu průměrných cen nemovitostí až o 11,9%. Nadále se zvyšuje i počet nových hypotečních úvěrů a podmínky jejich získání jsou stále výhodné.

Bydlení ve vlastním řeší velký počet rodin i jednotlivců, kteří touží po jistotě a stabilitě, nebo v nemovitosti vidí investiční příležitost. V obou případech je třeba předem naplánovat jednotlivé kroky koupě domu či bytu. Hlavním cílem těchto kroků je získat dostatek času na výběr konkrétní nemovitosti a zvládnout finanční plánování.

Začněte s výběrem spolehlivého finančního partnera
Pokud toužíte po novém bydlení, ale finanční situace vám nedovoluje koupi nemovitosti z vlastních peněz, začněte s výběrem správné banky a jejích produktů. V tomto kroku byste se neměli spoléhat pouze na srovnání hypotečních úvěrů z hlediska úrokové sazby. Pozorně prostudujte také fixaci a různé další poplatky, které s úvěrem souvisí.

Hypoteční produkty různých bank můžete porovnat sami, často je však výhodnější poradit se s hypotečním specialistou. Je důležité správně posoudit vaše finanční možnosti. Právě k tomuto účelu přinesla První stavební spořitelna nový produkt s názvem Úvěrový certifikát. Prostřednictvím certifikátu vás banka předem informuje o všech parametrech možného úvěru, ať už na rekonstrukci nebo dofinancování koupě nového bydlení. Jeho vystavení je bezplatné.

Úvěrový certifikát prověří vaše možnosti dofinancování nemovitosti a přinese vám 3 měsíce na plánování nového bydlení či případných detailů rekonstrukce nebo zajištění stavební firmy. K vydání certifikátu totiž není nutné, abyste již měli vybranou nemovitost, kterou budete potřebovat dofinancovat. Během 3měsíční platnosti certifikátu získáte časový náskok před dalšími zájemci, kteří začnou finanční stránku řešit až po výběru nemovitosti.

Nechte si dostatek času na výběr domu či bytu
Pokud už znáte své finanční možnosti, je načase určit si hlavní priority a preference v novém bydlení. Výběr domu či bytu se také ve vašem případě bude řídit několika hlavními parametry. Samozřejmostí je cena, lokalita, stav nemovitosti, rozloha či velikost pozemku. Zanedbat není třeba ani občanskou vybavenost, například obchody či školy v okolí. Žádná nemovitost nebude 100% dokonalá, zvažte proto, které aspekty jsou pro vás nejdůležitější a kde můžete udělat kompromis.

Průzkum trhu a prohlídky nemovitostí vyžadují určitou dobu. Rozhodně byste neměli dělat ukvapená rozhodnutí nebo polevit z nároků, které jsou pro vás nejdůležitější, jen abyste měli výběr nového bydlení co nejrychleji za sebou. Důležitý je také váš osobní dojem z konkrétního bytu či domu. Občas však může být klamavý, prohlídky proto absolvujte s někým, kdo do koupě není zainteresován a nabídne vám upřímný názor bez emocí.

Sestavte si přesný rozpočet na zařízení
Také zařízení nového bytu či domu vyžaduje včasné plánování. Postupujte opět podle svých priorit. Začněte spotřebiči denní potřeby, zařízením denních místností, postelemi a úložným prostorem. Sepište si seznam všeho potřebného a věnujte čas průzkumu cen.

Rozdělte položky na ty, které budou vyžadovat vyšší investici a ty, na kterých můžete ušetřit. Užitečná bude návštěva obchodu s nábytkem nebo průzkum na internetu. Nezapomínejte ani na vybavení zahrady, stavbu garáže či drobné terénní úpravy, které mohou být v případě domu zapotřebí.

Při koupi nového bydlení platí, že čím více informací na začátku máte, tím méně nepříjemných překvapení později zažijete. Toto pravidlo se týká samotné nemovitosti i vašich finančních možností. Úspěšná koupě vysněného domu či bytu stojí na dobré přípravě, rozhodně ji proto nepodceňujte.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora