V jednom developerském projektu, ve kterém je vše úžasné, včetně dvouletého prodlení s výstavbou, jsme pomáhali našemu klientovi Alexejovi s přejímacím řízením.
Pan Alexej si kupoval byt „z papíru“. Taková koupě má minimum výhod, zato má mnoho rizik. V tomto případě zavážila výhoda upravit si dispozici podle vlastních představ. Původně šlo o 4-pokojový byt, který sousedil s 2-pokojovým.
Jelikož 4-pokojové uspořádání nebylo dostačující, dostal pan Alexej od developera možnost zvětšení bytu. Ocitl se v tzv. prestižním studiu před architektkou klientských změn. Ta nejprve zrušila na požádání příčku mezi dvěma pokoji. Byt se tak stal 3-pokojovým při téměř stejné výměře. Potom se ze sousedního bytu ukrojil jeden pokoj a přidal se k tomuto bytu, čímž se stal opět 4-pokojovým, ale už se zvětšenou výměrou o více než 16 m2.
Po letech výstavby nastal den přejímacího řízení. Jelikož pan Alexej neměl důvěru vůči developerovi (koneckonců, kdo ji má?), požádal nás, abychom byt zkontrolovali. Předem nám zaslal výkresy, specifikace a popisy nového bytu. Na první pohled jsme si všimli, že přidáním jednoho pokoje se sousední byt zmenšil z 2-pokojového na 1-pokojový. Zarazilo nás, že stěna mezi byty zůstala jakási tenká. V původním 2-pokojovém uspořádání šlo o dělící příčku mezi pokoji. Jenže novou dispozicí se stala tato příčka mezibytovou stěnou. A na takovou zeď jsou kladeny mnohem přísnější akustické požadavky.
Co udělala architektka z „prestižního“ interiérového studia v rámci klientských změn? Nic dobrého. Vůbec si neuvědomila fyzikální parametry a bez rozmyslu přidala jeden pokoj druhému bytu. Pan Alexej se těšil, že mu vyhověla. Dnes má 4-pokojový byt podle svého přání ak tomu jeden velký problém. V přidaném pokoji totiž počítá s ložnicí. Z druhé strany tenké stěny je jediný pokoj sousedního bytu, ve kterém se bude spát, vařit, dívat televizor, mluvit. Prodloužení chodby bude trpět stejným problémem – z druhé strany tenké příčky se nachází koupelna s WC.
Závěr
Tato novostavba je minimálně v tomto bodě postavena v rozporu s předpisy. Odpovědný projektant stavby nikdy neměl dovolit, aby zásadní klientské změny provádělo nějaké interiérové studio, se kterým uzavřel developer exkluzivní smlouvu. Architektka klientských změn principiálně selhala. Kupujícího měla upozornit na nutnost vyzdění adekvátní mezibytové stěny a vyžadovat od něj úhradu souvisejících nákladů, aby stěna vyhovovala akustickým parametrům. Panu Alexejovi jsme tento vážný nedostatek během přejímacího řízení uvedli a instruovali ho, aby vyžadoval opravu se všemi konsekvencemi. Kromě toho jsme v bytě zjistili i další nedostatky, které bude muset developer opravit.
A co majitel zmenšeného 1-pokojku? Ten samozřejmě o ničem netuší. Kupuje si útulný byt a bude nemile překvapen, jak dobře je slyšet všechny zvuky, které vycházejí z ložnice sousedů.
Dobrá rada
Nespoléhejte se, že architekt nebo jiný pracovník, který zodpovídá za klientské změny, problematice opravdu dostatečně rozumí a na taková rizika vás upozorní. Praxe je často trpká.
Nenechte se zlákat vidinou klientských změn, které jsou nabízeny „zdarma“. Vždy se vyplatí požádat o druhý názor jiného odborníka.